Skip to main content

Єдиний податок: повний лікнеп та особливості оплати у 2022 році

Post date Post count 197
Поділитись

Зміст:

 1. Єдиний податок: 1 група
 2. Єдиний податок: 2 група
 3. Єдиний податок: 3 група
 4. Єдиний податок: 4 група
 5. Чи потрібно сплачувати єдиний податок під час воєнного стану?
 6. Як сплатити єдиний податок?

Частина підприємців в Україні працює за спрощеною системою оподаткування. Вони сплачують єдиний податок у місцевий бюджет. За це їх неофіційно називають «єдинниками». Такий внесок замінює цілий комплекс необхідних платежів.
Розмір ЄП розраховується у відсотковому співвідношенні від доходу, мінімальної заробітної плати чи прожиткового мінімуму. Формула залежить від групи оподаткування.
Окрім податку підприємці на спрощеній системі сплачують Єдиний соціальний внесок на користь пенсійного фонду та соцстраху.

Єдиний податок: 1 група

Кожна категорія має свої критерії. На них впливає дохід та вид діяльності. Знаючи особливості, можна визначитися з найкращим варіантом.

Хто відноситься до 1 групи: за доходом та родом діяльності?

Законом передбачена тільки верхня межа прибутку – це 167 мінімальних заробітних плат за рік, встановлених на 1 січня поточного. У 2022 році загальна сума заробітку не повинна перевищувати 1 085 500 гривень.
Перша група ФОП не має права наймати робітників. Вони можуть працювати тільки одноосібно у роздрібній торгівлі чи надавати послуги населенню. Наприклад, пошив або ремонт одягу, виготовлення меблів, прибирання квартир, фотографія та інше.

Скільки оплачувати єдиний податок 1 групи?

Як розрахувати єдиний податок, немає потреби замислюватися. Його ставка залежить від прожиткового мінімуму на поточний момент. Це до 10% від місячного значення. На 2022 рік внесок складає 248,10 гривні на місяць.
Остаточний розмір ЄП встановлює місцева влада. У деяких містах та селищах вона може бути меншою за максимальне значення.
При реєстрації підприємець стає «єдинником» тільки з наступного місяця. За перший необхідно подати загальну податкову декларацію.

Терміни оплати для 1 групи

Сплачувати потрібно до 20 числа поточного місяця, тобто авансом. Дозволено також завчасно оплатити до кінця календарного року. Якщо 20 число випало на вихідний день, зробити переказ необхідно в попередній робочий.
Один раз на рік дозволяється взяти відпустку чи лікарняний на весь календарний місяць. Щоб ЄП не нараховувався за цей період, прибутку бути не повинно. Про відпустку завчасно повідомляється у податкову.

Єдиний податок: 2 група

Цим підприємцям вже дозволено наймати людей, розширено список видів зайнятості у порівнянні з попередньою категорією.

Хто належить до 2 групи за доходом і родом діяльності?

Під доходом мається на увазі сумарні надходження на рахунок ФОП без вирахування витрат. Він не повинен перевищувати 5 421 000 гривень на 2022 рік, тобто 843 мінімальної зарплати.
Дозволяється укладати договори з фізичними особами та працевлаштовувати до 10 осіб.
Серед дозволених видів діяльності – торгівля на ринку, в магазині або інтернеті, ресторанний бізнес, надання послуг тощо.

Скільки платити єдиний податок 2 групи?

Ставка вираховується відносно мінімальної зарплатні – не більше, ніж 20% від її розміру. В 2022 році вона складає 1300 гривень. Фінальна сума залежить від органів влади на місцях. Вони в праві зменшити відсоткову ставку ЄП для свого регіону до 15%.
Вносити податкові платежі обов’язково потрібно, навіть якщо немає прибутку. Один на раз на рік можна взяти відпустку від внесків на 1 календарний місяць, як лікарняний чи відпочинок. Гроші не можуть надходити на рахунок в цей період.

Терміни оплати для 2 групи

Важливо точно знати, коли платити єдиний податок. Це робиться до 20 числа чи в попередній робочий день. При затримці нараховується штраф 650 гривень, тобто 50% від щомісячного платежу, та пеня за кожен день прострочки.

Єдиний податок: 3 група

Головна відмінність – не фіксована ставка, як у попередніх випадках, а відсоток від надходжень.

3 група ФОП: прибуток та рід діяльності

Ця категорія «єдинників» має найбільші можливості для зайнятості. Можна вести торгівлю, організовувати ресторанний бізнес, займатися виробництвом чи надавати послуги юридичним та фізичним особам.
На 2022 рік ліміт прибутку встановлено у 7 585 500 гривень. Це еквівалентно 1167 мінімалок. При перевищенні дозволеної суми варто переходити на загальну систему обліку.
Відсутні обмеження по найманих працівниках.

Скільки оплачувати єдиний податок 3 групі?

Прибутком вважається вся кількість коштів, отриманих на рахунок ФОП. Гроші, повернуті клієнтам з різних причин, віднімаються із загальної суми.
Для регулярних відрахувань в податкову можна обрати одну з двох ставок:

 • 5% для неплатників ПДВ;
 • 3% для платників ПДВ.

Скільки платити, потрібно розраховувати самостійно.
Якщо на ставці в 5% ваша діяльність пов’язана з дорогоцінними металами, їх продажем чи виробництвом, ви можете не сплачувати ЄП у ті місяці, коли немає прибутку.

Терміни оплати для 3 групи

Підприємці оплачують раз у квартал. Спочатку надається декларація про доходи, а протягом 10 днів вноситься платіж.
Законодавством передбачені штрафи та пеня за несплату ЄП, тому потрібно слідкувати за своєчасним переказом коштів. У 2022 році – це 19 травня, 19 серпня, 18 листопада й 17 лютого 2023.

Єдиний податок: 4 група

Вона передбачена для одного виду підприємництва та має ряд вагомих обмежень та переваг.

Хто відноситься до 4 групи?

Бути «єдинниками» у цій категорії можуть бути сільськогосподарські виробники:

 • Вирощують чи виробляють продукцію;
 • Рибалять чи розводять рибу у внутрішніх водоймах;
 • Переробляють сировину на власних або орендованих потужностях.

Частка сільськогосподарської продукції у звітності за попередній рік повинна становити не менше, ніж 75% загального балансу.
Обмежень за заробленими сумами немає, але наймати працівників не дозволено.

Ставка податку 4 група

Обсяг податкових платежів розраховується індивідуально. Вони залежать від категорії зайнятих угідь. Для цього використовують нормативну оцінку кожного виду ділянки і помножують на прийнятий індекс:

 • Для полів та пасовиськ – 0,95, у гірських районах та на поліссі – 0,57;
 • Для багаторічних насаджень – 0,57 та 0,19 відповідно;
 • Водний фонд – 2,43.

Терміни оплати для 4 групи

Внести гроші по ЄП необхідно не пізніше 20 лютого поточного року. Тобто авансом.

Чи потрібно сплачувати єдиний податок під час воєнного стану?

На період війни в Україні прийняті два закони для податкової підтримки підприємців. Перший звільняє від перевірок і штрафів за несвоєчасну оплату. Другий закон 2120-ІХ почав діяти з 17 березня. Він декларує:

 1. Звільнення від сплати ЄП ФОП 1 та 2 груп, починаючи з 1 квітня 2022 року.
 2. Пільгові умови для 3-ої – зниження ставки до 2%.
 3. Ряд інших важливих змін для підтримки бізнесу на час війни.

Як сплатити єдиний податок?

Заплатити всі внески в бюджет, можна не виходячи з дому. Для цього потрібно знати суму внеску і мати під рукою всі необхідні документи для правильного вводу даних.
Скористайтеся інструкцією для швидкої оплати:

 1. Перейдіть на сайті iPay.ua за прямим посиланням https://www.ipay.ua/ua/bills/oplata-uslug-oplata-edinogo-naloga-flp-online або знайдіть послугу в Каталозі – Платежі до бюджету – Сплата єдиного податку ФОП.
 2. Введіть дані платежу: назву населеного пункту (реквізити система підтягне самостійно), ПІБ, ІПН та номер телефона підприємця.
 3. Заповніть інформацію платежу: суму та оплачуваний період.
 4. Наберіть власноруч дані своєї платіжної картки або сплатіть через сервіс Google Pay.
 5. Виконайте підтвердження транзакції.

Для звітності можна зберегти квитанцію в електронному вигляді чи надрукувати відразу з сайту.
Сплатити будь-яку послугу на iPay.ua можливо, як знаходячись вдома, так і перебуваючи за кордоном.

Оцінити:

Поділитись