Skip to main content

Зростання тарифів у 2025 році: що чекає на українців і як отримати допомогу на оплату комуналки

Post date Post count 597
Поділитись

У 2025 році ціни на комунальні послуги залишаються незмінними, однак їхнє підвищення — це лише питання часу

За даними Інфляційного звіту Національного банку України, найближчим часом тарифи на комунальні послуги — зокрема газ, опалення та гарячу воду — залишатимуться без змін. Водночас НБУ попереджає: вже з 2026 року можливе поступове підвищення цін через необхідність збалансувати державний бюджет і подолати проблеми в енергетичному секторі. Очікується, що тарифи поступово наближатимуться до реальної вартості виробництва та постачання енергоресурсів.

Газ, опалення та гаряча вода

З 2022 року в Україні діє мораторій на підвищення тарифів на газ, який триватиме до 6 місяців після завершення воєнного стану. Закон забороняє зростання цін на розподіл газу, теплову енергію та газ для побутових споживачів. Проте вартість послуг складається з тарифної (залежної від обсягу споживання) та абонентської (фіксованої) частин. Законом не заборонено змінювати саме абонплату, тому на місцях її поступово підвищують. 

Станом на початок 2025 року на ринку газу працює дев’ять постачальників, які пропонують різні розцінки. Ціна за місячними тарифами варіюється від 8,46 до 21,50 грн за кубометр. Річні тарифи — від 7,79 до 9,99 грн/м³. При цьому більшість українців — понад 12 мільйонів домогосподарств — обслуговує “Нафтогаз Україна”, яка зберігає фіксовану ціну 7,96 грн за кубометр до кінця квітня 2025 року. При цьому в компанії зазначають, що ринкова ціна енергоресурсу складає 15 грн, тобто поточний тариф майже вполовину нижчий за економічно обґрунтований.

Електроенергія

Наразі тарифи на електроенергію залишаються стабільними: для побутових споживачів діє фіксована ставка 4,32 грн за кВт-год, яка буде чинною до 30 квітня 2025 року. Для власників двозонних лічильників нічна вартість електроенергії становить 2,16 грн за кВт-год, що дозволяє суттєво заощаджувати при розумному споживанні.

Однак експерти попереджають: вже з 1 червня 2025 року можливе підвищення тарифу до 6,64 грн/кВт-год. Хоча остаточне рішення ще не ухвалено, тенденція до зростання виглядає цілком реалістичною. Як зазначає голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко, енергетичному сектору гостро бракує фінансування для відновлення пошкоджених мереж і генерувальних потужностей. До того ж жодної законодавчої заборони на підвищення тарифів на електроенергію наразі немає. З огляду на післявоєнну відбудову, яка потребуватиме стабільних джерел фінансування, розцінки на світло будуть зростати.

Холодне водопостачання

Що стосується водопостачання, то в більшості великих міст України тарифи залишаються незмінними ще з 2021 року, хоча на цю послугу не поширюється державний мораторій. Утім, у низці регіонів, де ціни регулює місцева влада, вже фіксується зростання вартості. Зокрема, з 1 січня 2025 року підвищення тарифів відбулося у Київській, Житомирській та Черкаській областях.

Так, наприклад, у Христинівці на Черкащині ціна на водопостачання зросла на 12,6%, що відчутно вдарило по гаманцях місцевих мешканців. Не виключено, що в разі перегляду національної тарифної політики подорожчання води відбуватиметься і в інших регіонах країни.

Як оформити допомогу на оплату комуналки у 2025 році

​Держава надає підтримку населенню, пропонуючи знижки на комунальні послуги. Пільги доступні таким категоріям громадян:

  • Учасники бойових дій та особи з інвалідністю внаслідок війни.
  • Багатодітні сім’ї (від трьох дітей).
  • Пенсіонери, які працювали педагогами, медиками, працівниками культури в сільській місцевості (100% знижка на комунальні послуги).
  • Родини загиблих військовослужбовців. 
  • Постраждалі від аварії на Чорнобильській АЕС.
  • Громадяни з середньомісячним доходом на одну особу до 4 240 гривень.

Щоб оформити допомогу, потрібно:

  1. Підготувати документи — паспорт, ідентифікаційний код, довідки про доходи, документи, що підтверджують склад сім’ї, квитанції за комунальні послуги.
  2. Подати заяву — оформити допомогу можна через місцеві органи соцзахисту або скориставшись онлайн-сервісами. Простіше всього подати заявку через портал “Дія” в електронному вигляді, завантаживши необхідні документи.
  3. Дочекатися рішення — якщо допомогу схвалено, компенсація за комунальні послуги буде виплачена грошима або зарахована на ваш рахунок у комунальних компаніях.

Також читайте: “Як заощаджувати на комунальних: 7 кроків до зменшення сум у платіжках”

Допомога в рамках програми “Прихисток”

Також українці, які безоплатно прихистили внутрішньо переміщених осіб (ВПО), можуть отримати компенсацію витрат на комунальні послуги. Йдеться про державну програму «Прихисток», яка передбачає щомісячну виплату у розмірі 450 гривень за кожного переселенця, що проживає у вашому помешканні.

Виплату здійснює Пенсійний фонд України. Допомога надається на шість місяців з можливістю автоматичного продовження, якщо переселенці залишаються у вас і надалі. Щоб отримати компенсацію, потрібно подати заяву до Пенсійного фонду — це можна зробити як особисто, так і онлайн через портал електронних послуг.

Важливо знати, що допомогу можуть не призначити, якщо між власником житла та внутрішньо переміщеною особою існують родинні зв’язки, або якщо переселенець не проживає у домогосподарстві понад місяць. Також однією з підстав для відмови є перебування ВПО за кордоном понад 30 днів поспіль.

Читайте також: “Поради з планування бюджету на 2025 рік: як ефективно керувати фінансами”

Попри чинний мораторій, українцям варто бути готовими до поступового підвищення тарифів на комунальні. Надмірне стримування цін може негативно вплинути на стабільність енергетичного сектору, тому зміни є неминучими. Однак їхні темпи та обсяги залежать від політичних та економічних умов у країні.

Водночас держава зберігає підтримку для деяких категорій населення у вигляді пільг. Для додаткового заощадження на оплаті рахунків ви можете використовувати сервіс iPay.ua, що пропонує мінімальні або навіть нульові комісії при здійсненні комунальних платежів.

Підпишіться на Facebook iPay.ua та стежте за інформацією про оновлення сервісу та цікавими матеріалами.

Підписатися

Поділитись
Оцінити:
5/5.0 5/5.02 голос(-ів)